winterlandschaft-625Máte malé děti a rádi byste s nimi začali lyžovat? Já mám skvělé zkušenosti s alpským střediskem Katschberg. Se sestřenkou a jejími dvěma vnoučaty jsme tam strávili skvělý týden a děcka byla nadšená. Nástup na lyže se nám podařil a my dvě jsme také nepřišly zkrátka.

Katschberg najdete v nejjižnějším cípu Salcburska se mezi pohořími Radstädter Tauern a Nockberge nad údolím Lungau v sympatickém středisku Katschbergerhöhe v nadmořské výšce 1640 metrů. Už tato skutečnost je pozitivní, protože signalizuje záruku sněhu i pozdě na jaře. My jsme vyrazili v polovině března a panovala tu pravá zima.

Rodiinný hotel Hinteregger

Rodiinný hotel Hinteregger

„Hotelová vesnička leží na hranici mezi Korutany a Salcburskem a těží už ze slunečnějšího klimatu jižní strany Alp,“ dočetly jsme se v propagačních materiálech – a skutečně  slunce, jako by ctilo pozemské hranice, svítilo i tehdy, když nad Salcburskem bylo zataženo. Sníh   díky vyšší poloze netál a neztěžkl ani odpoledne.

Ve středisku je infrastruktura vybudována s ohledem na potřeby dětí a dětská lyžařská hřiště najdete, kam se podíváte. Co je nezvyklé, ale velmi příjemné, je jeho kompaktnost. Z jednoho konce na druhý dojdete pěšky za deset minut a z žádného hotelu to není více než 50 metrů k místu, kde si lze nazout lyže.

Lyžařská houpačka Tschaneck a Aineck
Katschbergské sedlo svírají dva výrazné kopce :Tschaneck (2030 m.n.m.) na západní straně a Aineck (2220 m.n.m.) na východě. Dohromady tvoří klasickou lyžařskou houpačku, spojenou přes silnici lyžařským mostem s pohyblivým pásem – pro přechod z jedné části do druhé nemusíte lyže vůbec sundat.

Sjezdovky na Tschanecku jsou přivrácené ke slunci po ránu, po snídani se tedy vyplatí zajet nejprve tam. Zdejší černá sjezdovka nemá odpočinkové místo a patří k nejlepším tratím celého areálu; konkurovat jí může jedině o něco delší, také černá trať padající z vrcholu Aineck do průsmyku. Té říkají místní Direttissima, neboť sestupuje dolů beze změny směru, zato s velmi proměnlivým sklonem – pár úseků je tu opravdu velmi strmých, podle některých údajů až sto procent.

Pokud by tohle bylo pro vás příliš náročné, tak můžete vzít zavděk mírnější, ale pestrou červenou tratí, která šněruje Aineck širokými serpentinami. Sjezdovky vedou vesměs řídkým lesem, vrcholy obou kopců ale vykukují už nad hranici lesního porostu. Hlavně na Ainecku umí proto být pěkně větrno.

Vzhůru na lyžařskou dálnici
Těm nejdelším sjezdovkám, které najdete na svazích Ainecku, vévodí místní chlouba, sjezdovka A1, označená stejně, jako se značí rakouské dálnice. Podobnost je opravdu na místě, nejen co do šířky a dlouhých, táhlých zákrut. “Ájednička“ je taky pěkně dlouhá, šest kilometrů, s převýšením více než 1 100 metrů. Jaká vzdálenost vám dolů ještě zbývá, to se pravidelně dozvídáte z vtipných informačních cedulí vedle sjezdovky.

Celkem je na Katschbergu  70 kilometrů sjezdovek – převážně lehké až středně těžké tratě, všechny jsou uměle zasněžovány. Všechny modré sjezdovky jsou ideální pro začátečníky a pro děti, např. velmi široká plochá královská louka Königswiese.

deti na lyzichKatschi‘s Kinderwelt – dětské eldorádo
Velkou atrakcí je na Katschbergu Katschi’s Kinderwelt – výukový park s mini-jetem a s kreslenými postavičkami. Děti tu mají vlastní sjezdovku s dětským vlekem, projíždějí kolem figurek a jiných obveselovadel, které je motivují k dalším pokusům. Když nás slyšeli mluvit česky, hned přiběhl jeden z učitelů,  Jirka ze Slovenska a děti nám doslova odlákal.

Impérium rodiny Hinteregger
Kdo hledá hotel pro svou dovolenou na Katschbergu, setkává se všude se jménem Hinteregger. Manželé Wolfgang a Isolde Hinteregger mohou pyšně tvrdit, že se v tomto rodinném lyžařském středisku svými třemi hotely a lyžařskými chatami stali synonymem pro zimní dovolenou.

Rodinný hotel Hinteregger
Rodiny s dětmi osloví především Familienhotel Hinteregger. Štastné děti, odpočinutí rodiče – to je hlavní motto tohoto hotelu.  Hotel se nachází přímo u sjezdovek, takže se z lyžování můžete kdykoli během dne vrátit do hotelu, dát děti spát a později se na sjezdovky opět bez stresu s dětmi nebo bez nich vrátit.

Zkušené vychovatelky zajišťují dětem zábavu  po celý den. Hotel je vybaven šesti hernami a dětským kinem. Starší tu mají kulečník, stolní tenis a diskotéku. Hotel rovněž zajistí lyžařské kurzy pro děti i vypůjčení lyžařského vybavení.   

Rodiče tak mohou vyrazit na sjezdovky sami nebo využít wellness areál o velikosti 1.500 m² a vychutnat si sauny, parní lázně, tepidárium, bylinkovou saunu, vířivky, slaný bazén nebo si zaplavat ve velkém krytém bazéně.

Aby byl zajištěn dokonalý relax, jsou sauny a odpočívárny s čajovým barem umístěny v druhém patře a bazény pro rodiny s dětmi v prvním poschodí.
www.familienhotel-hinteregger.at

Hotel Lärchenhof: zimní dovolená pro všechny smysly
Lärchenhof-300
Kdo necestuje s dětmi a vyhledává spíš klid a odpočinek, ocení příjemnou atmosféru  čtyřhvězdičkového hotelu Lärchenhof. Moderní alpský styl, prostorné, pohodlně zařízené pokoje a suity zprostředkovávají pocit pohody a uspokojí i ty nejnáročnější hosty.

Wellness areál je vybaven několika saunami parní lázní, bazénem (10 x 4 m), vířivkami, infračervenou kabinou a útulnou odpočívárnou. I v hotelu  Lärchenhof jsou děti samozřejmě vítány – do 2,9 let dokonce zdarma v pokoji rodičů.

www.laerchenhof-katschberg.at

Hotel Katschberghof
Třetí z hotelů rodiny Hintereggerů se nachází rovněž přímo u sjezdovky. Díky skvěle vybavenému fitness centru a wellness areálu s bazeném, finskou saunou, parní lázní, limbovou infračervenou kabinou, venkovní saunou s vířivkou a nabídkou masáží osloví především sportovce.

www.katschberghof.at

Kočárem do perníkové chaloupky
Hintereggerovi si pořídili k hotelů ještě několik originálních horských chat. Do té nejvzdálenější se pořádají výlety na saních tažených koňmi. I my jsme vyrazili. Zabaleni v dekách jsme pozorovali hvězdy a vzdalující se světla horské vesničky. Ema byla nadšená, Vojta za chvíli usnul. Když jsme dorazili do světly nazdobené „perníkové“ chaloupky, by jasné, že to bude pro děti nezapomenutelný zážitek. Hladily koníčky a vyhlížely čarodejnici. V chaloupce však byly milé číšnice, které začaly snášet samé korutanské dobroty.

Ráj masožravců
Steak-300
Do další horské chaty Einkehr jsem vyrážela trochu s despektem – maso moc nemusím, ale prý jsem takový steak ještě nejedla, doporučovala Katharina na recepci v hotelu. Nelitovala jsem. Wolfgang Hinteregger je znalec a zkušený gastronom. Zdejší specialita se jmenuje OX-Steak-XO. Zní to jako sci-fi, ale je to spíš návrat k původním tradicím. „Nakupujeme maso přímo od korutanských farmářů,“ vysvětluje Wolfgang Hinteregger. „Kýty pověšené v chladicí skříni podobné domácí vinotéce zrají asi čtyři týdny při definované teplotě a vlhkosti vzduchu. Když je maso zralé, naporcujeme ho na steaky o váze kolem 1200 g a ty se pak pečou na pánvi. Po půl hodinovém odpočinku jdou na gril“. Poslední slova teorie už nevnímám a nadšeně pozoruji kuchaře u krbu, jak dodělává steaky – ty lehce syčí a už z plamenů míří na dřevěná prkénka a odtud k nám na stoly. Tak křehké a lahodné maso jsem snad ani nejedla a cpu se jako divá. Ještě že jsou prkýnka velká a nikdo neví, kolik jsem jich spořádala. Ještě že nejsem vegetarián. O hodně bych přišla.

Večeře tu končí sýrem, který je také výtečný. Hintereggerovi si ho sem dovážejí  až z Vorarlberska. „Měli jsme s manželkou hotel téměř na hranicích se Švýcarskem a tam jsem se na vorarlberském sýru stal závislým,“ usmívá se pan Hiteregger a doporučuje sýr polít olivovým olejem. Užívám se lahodnou kombinaci a říkám si, že prolínání kultur má něco do sebe.

www.katschberg.at
www.familienhotel-hinteregger.at     www.laerchenhof-katschberg.at  www.katschberghof.at