Geniální symbióza ájurvédy, alternativních léčebných metod a termálních pramenů

Lázeňské městečko Bad Waltersdorf se nachází ve štýrské krajině, která je protkána vyhaslými sopkami, na jejichž svazích se výborně daří vinné révě. Na jednom obzvláště idylickém místě se v Bad Waltersdorfu nachází největší rakouský ájurvédský resort s léčivou termální vodou: European Ayurveda Resort Mandira. 

bazén s termální vodou

Symbióza indického léčebného umění s evropskou kulturou je zde naprosto jedinečná a je navíc podpořená koupáním v termální vodě. Resort nabízí svým hostům perfektně sladěný evropsko-ajurvédský životní styl, který je základem důkladné regenerace, nové energie a vnitřní vyrovnanosti. Hosté, kteří byli za ajurvédou až v Indii říkají: ”Ajurvéda je zde lepší než v Indii, je totiž evropská”. Proč funguje ajurvéda ve Štýrsku stejně dobře jako v Indii? Vyplývá to jednoduše z celé filozofie ajurvédy, podle které mají být terapie prováděny v prostředí, na které jste zvyklí, a mají být konzumovány potraviny, kterým se daří v bezprostředním okolí.

dr. Gopakumara

Největším pokladem Mandiry je však lékař a terapeuti. To jsou hlavní pilíře každé ájurvédské kůry, na nich vše stojí a padá. Většina z nich v resortu pochází z Indie a ze Srí Lanky, z kolébky tradiční ájurvédy. Jak se dívají na moderní holistický směr jsem se zeptala dr. Gopakumara: „Ájurvéda, kterou zde praktikujeme, z klasické nauky o životě vychází, avšak je přizpůsobena požadavkům a potřebám západního světa. V Evropě je jiné klima, jiné stravovací návyky, jsou zde jiné civilizační choroby. Proto jsme to nejlepší z klasické ájurvédy aklimatizovali do té evropské a vydali se vlastní holistickou cestou.“ Holistický neboli celostní koncept zdraví kombinuje tradiční ájurvédské a naturopatické znalosti s dnešní medicínou – v diagnostice, terapii, prevenci a léčbě. Přičemž všechny receptury, terapeutické programy a produkty jsou vyvíjeny a pečlivě kontrolovány odborníky.

Mezi nebem a zemí je voda
Termální voda v Bad Waltersdorfu působí skvěle na tělo i duši, prospívá pokožce, posiluje svaly, aktivuje sebeléčebné síly a posiluje imunitu a je oficielně certifikována jako léčivá voda. Mezinárodně uznávaná studie, která byla provedena v nedalekém Bad Loipersdorfu,  dokázala, že pobyt v termálních lázních opravdu odbourává stres: významně totiž snižuje v těle hladinu stresového hormonu kortizolu. Koupání v termální vodě je tedy z lekářsko-psychologického hlediska lze tedy všem stresovaným vřele doporučit.
Díky kombinaci ajurvédy a léčivé termální vody teplé 36 stupňů má resort Mandira v Rakousku naprosto jedinečné postavení.

Manolo Valdés z Valencie

Lounge – místo umění, inspirace a oddechu
V prostorné lounge vybudoval Andreas Drexler uměleckou galerii, kde prezentuje své fascinující obrazy, které vtahují pozorovatele do příběhů, které vyprávějí o jiných světech.

Jak budete bydlet
Resort nabízí prostorné pokoje a suity, klasicky nebo indicky zařízené, fitness centrum, tělocvičny a prostorné wellness centrum. Senzací je vyhřívaný bazén s léčivou termální vodou, venkovní bazén a prostorná venkovní vířivka s termální 36° C teplou vodou. Vše v provozu do 22 hodin.

Na čem si pochutnáte
Nedělitelnou součástí každé ájurvédské kůry je strava. Barevná, lahodná, plná všech chutí. Je až neuvěřitelné, jak již po krátké době se oživí naše chuťové buňky a můžeme vychutnat  původní chuť ovoce či zeleniny až do těch nejmenších nuancí. Pocit hladu člověk nezná a i když v ájurvédě nejde primárně o hubnutí, nějaké to kilo dolů nakonec potěší.
Ajurvédské kúry nejsou ovšem pro hosty povinností. Mnozí sem přijíždějí kvůli krásnému prostředí, golfu, termálním lázním a skvělé kuchyni. Vybere si milovník masa i ryb nebo vegeterián a vegán.

www.mandira-resort.at