termální bazén 

Ve štýrském lázeňském středisku Bad Waltersdorf dokonale propojují tradiční indickou vědu o životě s požadavky evropského světa

Zhruba 40 kilometrů od Štýrského Hradce, druhého největšího města v Rakousku, se nachází lázně Bad Waltersdorf. Když byl hotel Paierl v září 2019 na prodej, rozhodl se Johann Mauracher z Tyrolska, majitel prvního ajurvédského hotelu v Evropě, hotel koupit a vybudovat další resort podobného druhu. Koncepci tzv. evropské ajurvédy chtěl navíc obohatit o účinky zdejších termálních pramenů.

Christina a Andreas

Osud chtěl jinak
Po nečekané Johannově smrti převzala štafetu jeho dcera Christina a spolu se svým partnerem Andreasem Drexlerem posunula otcův koncept o kus dál. „Ájurvéda, kterou v našem resortu praktikujeme, vychází z klasické nauky o životě, ale je přizpůsobena požadavkům a potřebám evropského světa. V Evropě je přece jen jiné klima, jiné stravovací návyky, jiné civilizační choroby,“ popisuje Christina, která v Ayurveda Resort Mandira zodpovídá za vše související s léčbou.

Pod vedením Christiny Mauracher a jejího partnera Andrease Drexlera se Ayurveda Resort Mandira mění v ájurvédský hotel nejnovějšího střihu a původní filosofii posunuje o několik kroků k budoucnosti. Zřejmě i proto Ayurveda Resort Mandira získal hned po první fázi rekonstrukce v roce 2020 dvě významná ocenění: Nominace pro World Luxury Awards, kde se okamžitě vyhoupl mezi nejlepší evropské ájurvédské lázně Continent Win Europe. Ve vyhlášeném cestovatelském časopise Connoisseur Circle byl zařazen mezi špičkové hotely Top Medical Spa 2020.

Holistická ájurvéda: filozofie & vize

Foyer hotelu

Ájurvéda má zcela vlastní pojetí způsobu fungování lidského těla. Podle ní je tvořeno strukturálními prvky a energetickými složkami. Ajurvéda je pochopení unikátního a jedinečného spojení mysli a těla a jejich potřeb.
Během svých studií ájurvédy Christina Mauracher pravidelně „praktikovala“ „doma“ v Tyrolsku. Důkladně ájurvédu zkoumala z hlediska účinnosti jejích postupů a metod  na konkrétních lidech. Vyvinula originání koncept evropské ájurvédy, která nyní vyústila v celostní ájurvédský systém Holistic Ayurveda Solutions. Jedná se o jedinečnou symbiózu ájurvédy, alternativních léčebných metod, moderní vědy a balneologické využití horkých termálních pramenů.
Tento holistický neboli  celostní  přístup podle Christiny Mauracher  představuje  další milník v řešení  komplexních zdravotních problémů a zejména  civilizačních chorob naší doby. Chce předat hostovi  poznatky o léčivých silách  přírody a ajurvédy,  aby mu poskytla trvalý náhled na to, jak se postarat o vlastní zdraví a pohodu. Aby si  osvojil  postupy,  jak  regenerovat  své síly, ale především si osvojil preventivní péči o sebe.
Díky této kombinaci různých  léčebných metod a terapií z tradičních a moderních  lékařských systémů mohly být vyvinuty metody, které  poskytly nové odpovědi na komplexní zdravotní problémy a civilizační nemoci v naší moderní společnosti.

Podle studie Laboratoře  pro vodní hygienu a mikroekologii, která sídlí v Centru pro přenos znalostí a technologií v medicíně (ZWT) v Grazu, se hovoří o léčivé vodě, jestliže i minální množství  zkoumané  vody   má  dokázaný léčivý účinek.  Stačí  například  minimální obsah jednoho  gramu  rozpuštěných  pevných látek v  litru vody.  Kromě toho musí být vydatnost dostatečná pro terapeutické použití, musí být prokázáno určité složení nebo určité obsažené látky a teplota při výstupu zdroje má mít nejméně 20 stupňů.   Termální voda v Bad Waltersdorfu je oficiálně uznána jako léčivá voda. Teplota vody 36° je pro léčebný účinek velmi důležitá, protože teplo stimuluje oběh a obsažené  látky mohou být tělem optimálně absorbovány. Již po pouhých 25 minutách koupání v termální vodě testy potvrdily významný pokles obsahu kortizolu  ve slinách. Podle autorů studie je tento výsledek srovnatelný s progresivní svalovou relaxací.
(Zdroj: https://www.zwt-graz.at/wp-content/uploads/2016/08/Badewasser-Pruefung.pdf)
Je dokázáno,  že  termální voda účinně působí na klouby, svaly a kosti, je skvělá prevence revmatismu, zvyšuje pohyblivost a pomáhá odbourávat stres, snižuje stavy vyčerpání – to vše v kombinaci s Holistic Solutions představuje promyšlené lékařské doplnění.

Gopakumar Gopinatha Pillai

Diagnostika a terapie
Pulzní diagnostika je v ajurvédské medicíně základním prostředkem, jak odhalit zdravotní i jiné problémy. Různým tlakem ukazováku, prostředníku a prsteníku na vnitřní straně pacientova zápěstí vnímá vyškolený odborník puls. Ajurvédští odborníci Christina Mauracher a Gopakumar Gopinatha Pillai určují konstituční typ pacient – poměr dóš Vata, Pitta, Kapha. Pulzní diagnostika vypoví více o stavu orgánů, tkání, trávení, o imunitě, celkové kondici, ale také o mentálním rozpoložení dané osoby. Dále jsou analyzovány stravovací návyky a stav trávení, spánkové chování a obecný životní styl.
Tato diagnóza tvoří základ terapeutického plánu, který je vytvářen individuálně – včetně dietního a pohybového programu i klasických školních a alternativních léčebných metod. Jedná se o holistický a udržitelný přístup, který působí po návratu do každodenního života a vede k obecnému zlepšení zdravotního stavu.

Jak budete bydlet
Resort nabízí prostorné pokoje a suity, klasicky nebo indicky zařízené, fitness centrum, tělocvičny a prostorné wellness centrum. Senzací je vyhřívaný bazén s léčivou termální vodou, venkovní bazén a prostorná venkovní vířivka s termální 36° C teplou vodou. Vše v provozu do 22 hodin.

Na čem si pochutnáte
Nedělitelnou součástí každé ájurvédské kůry je strava. Barevná, lahodná, plná všech chutí. Je až neuvěřitelné, jak již po krátké době se oživí naše chuťové buňky a můžeme vychutnat  původní chuť ovoce či zeleniny až do těch nejmenších nuancí. Pocit hladu člověk nezná a i když v ájurvédě nejde primárně o hubnutí, nějaké to kilo dolů nakonec potěší.  Ajurvédské kúry nejsou ovšem pro hosty povinností. Mnozí sem přijíždějí kvůli krásnému prostředí, golfu, termálním lázním a skvělé kuchyni. Vybere si milovník masa i ryb nebo vegeterián a vegán.
www.mandira-resort.at

GC Bad Waltersdorf

Golf v Bad Waltersdorfu 
K nejmladším, ale mezi znalci nejuznávanějším golfovým hřištím patří 18jamkové hřiště přímo v Bad Waltersdorfu. Je dílem anglického architekta Michaela Pinnera, krajinného architekta Petra Wirtza a specialistky na Feng-Shui Ingrid Sator, která zmíněné principy upravila pro evropské poměry. Koncipováno je jako par 72 tak, aby ráz pahorkaté krajiny východního Štýrska byl důsledně zachován. Bylo to snad poprvé, kdy krajina neustupovala hřišti ale hřiště krajině. I design byl předem promyšlen do posledního detailu: široké ferveje, pozoruhodné vodní překážky a nepříliš škodolibé bunkry, aby nerušily živou strukturu krajiny. Hřiště působí na první pohled jednoduše, ale pozor – lehký sklon terénu vyžaduje u většiny jamek vysokou pozornost. Po absolvování osmnáctky – obklopené vzrostlými jabloněmi a ořešníky uprostřed východoštýrské pahorkatiny – odcházíte nabiti novou energií z hřiště.

Za zmínku stojí rovněž velkorysost k ženám, jak se patří u moderního golfového klubu. Dámská odpaliště jsou u dlouhých jamek hodně vpředu, vyrovnání délek je příjemně spravedlivé.

18 jamek | par 72
muži: 5 667 m (žlutá) | ženy: 4 753 m (červená)
www.golf-badwaltersdorf.at

GC Thermengolf Loipersdorf

Thermengolfclub Loipersdorf
Slabou půlhodinku od Bad Waltersdorfu, na hranici s Burgenlandem, se nachází další zajímavé hřiště Thermengolfclub Loipersdorf. Na více než 100 hektarech tu jsou k dispozici jsou zde tři devítky: červená, žlutá a bílá, které lze volně kombinovat. Nám se nejvíce líbila kombinace červená a žlutá devítka. Hřiště je celkem rovinaté, nepříliš těžké a dá se jít pohodlně pěšky. Široké fairwaye lemuje vzrostlé stromoví, které skvěle odděluje jednotlivé jamky a v létě poskytuje příjemný stín.

žlutá + červená devítka : muži : 5 984 m (žlutá) | ženy: 5160 m (červená)
www.thermengolf.at