Ski-Juwel_Blick-vom-Schatzberg--625Dvě samostatná tyrolská údolí Alpbachtal a Wildschönau se spojila a vznikl nový gigant mezi  zimními  středisky.  K jeho  vzniku  stačilo  postavit jedinou  lanovku  a  je  tu  145 kilometrů  sjezdovek , které,  stejně jako 24 autentických horských chat na svazích obou údolí, čekají na objevení.
Pöglbahn-Inneralpbach-300Díky propojení dvou údolí se Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau zařadil mezi deset největších  rakouských lyžařských regionů a stal se tak stal jednou z nejrozmanitějších lyžařských oblastí v Alpách se zimními zážitky pro začátečníky, rodiny s dětmi i zkušené lyžaře.

Zimní nabídka
Velký lyžařský cirkus jako v rozsáhlých lyžařských střediscích typu Ischgl nebo Schladming tu určitě nelze čekat, ale zato zde návštěvník najde skvěle udržované terény pro lyžaře i snowboardisty, které nejsou přelidněné a proto velmi příjemné.

Lyžařský region „Alpbachtal“ byl založen teprve v roce 1961. Od té do by je neustále budován a rozšiřován. V roce 1978 byly sjezdovky na Wiedersbergerhornu propojeny sjezdovkami se sousedním střediskem Inneralpbach. Jejich dolní úseky, vedoucí do údolí, jsou vybaveny těmi nejmodernějšími sněhovými děly. Byla postavena moderní šestimístní kabinová lanovka na vrchol Wiedersbergerhornu (během 12 minut lze dosáhnout vrcholu) a jsou neustála budována nová zařízení pro umělé zasněžování.

ski_wildschönau_300Najdete tu 47 lanovek a vleků a celkem 145 km sjezdovek (26 km modrých, 70 km červených a 13 km černých sjezdovek). Freerider se vyřádí pod vrcholem Wiedersbergerhorn směrem na Greitalm a Kohlgrubenalm.  Snowboardisté  mají k dispozic tři snowparky. A díky skibusu zdarma si také auto může dopřát dovolenou. Nejdelší sjezdovka vede z vrcholu Wiedersbergerhorn, překonává výšku 900 metrů a je 4 km dlouhá. V údolí jsou i dvě večer osvětlené sjezdovky. Jsou tu ovšem i prostorné sluneční svahy, nedotčené technikou, které lákají k překrásný lyžařským túrám. Na sáňkaře čekají dvě sáňkařské dráhy.

Alpbach – nejkrásnější rakouská vesnička
Kirche-300Tyrolská vesnička Alpbach se svými 2600 obyvateli leží v nadmořské výšce 1000 metrů a slunečné plošině údolí Alpbachu. Díky přísnému stavebnímu řádu se zde podařilo zachovat původní styl všech staveb a je právem považována za nejkrásnější vesnici Rakouska. Vznikla tak vlastní stavební kultura a zakořeněné zvyky, které se zachovaly až do dnešních dnů.

Wildschönau
Šarm vysokohorského údolí vytvářejí čtyři idylické vesničky Niederau, Oberau, Thierbach a Auffach a přátelští hostitelé. Vzrušující i odpočinkové zimní aktivity s bezplatnou kartou WildschönauCard přinesou nezapomenutelné zážitky – karta obsahuje túry s průvodcem podél selských statků i návštěvy muzeí. Mimo sjezdovku se nabízí aktivní pohyb po zimních turistických cestách, sáňkařských drahách nebo běžeckých tratích. Více než 50 kilometrů běžeckých tratí a 40 kilometrů zimních turistických stezek láká k výletům nebo procházkám pěšky či na sněžnicích. Romantické výlety na saních tažených koňmi učiní z dovolené nezapomenutelný zážitek.

Ráj pro gurmety

Brandenberger Prügeltorte

Brandenberger Prügeltorte

Samozřejmě tu najdete i daleko více pravých alpbašských specialit Samozřejmě tu najdete i daleko více pravých alpbašských specialit než v jiných lokalitách: od prémiových domácích pálenek pálenek vyráběných Güntrem Kammerlanderem, jehož předkové získali licenci k pálení šnapsu už od Marie Terezie přes skvělé horské sýry až po typickou sladkou specialitu Brandenberger Prügeltorte. V mnoha horských chatách ji kuchařky připravují nad přímým ohněm na špízu, kterým se pomalu – skoro dvě hodiny musí otáčet. Tato místní specialita se podávala při rodinných oslavách, svatbách nebo křtinách. V rámci oficiálních návštěv jí byla dokonce poctěna královna Elisabeth II. a dokonce papež Johannes Paul II.

Krautinger-300Na vrchol Schatzbergu na pálenku Krautinger
V horské chatě na vrcholu Schatzberg lze ochutnat naprostý místní originál – pálenku Krautinger. Chudí sedláci ji v 18. století pálili z vodnice (odrůda řepy) a dokonce císařovna Marie Theresie se slitovala a jako jediným podanným v celém císařství ji povolila pálit. Dodnes má středisko Wildschönau výhradní právo tuto pálenku vyrábět. Chutná dost příšerně, ale prý je úžasně zdravá. Hostinský Stefan v horské chatě Gipfůhit na vrcholu Schatzbergu vám udělá přednášku o jejím léčivém účinku a vsugeruje vám, že je to lahodný vonný nápoj.

Zajímavé nabídky letošní zimy 2014/15
Pro rodiny s dětmi od 14. března do 12. dubna 2015: Děti v doprovodu rodičů obdrží při koupi skipasu (od tří dnů) dětskou permanentku zdarma (platí v poměru 1:1, od ročníku narození 1999).

Ski-restart 7. ledna – 12. dubna 2015: pro všechny, kteří chtějí opět začít po dlouhé přestávce lyžovat!
V lyžařském regionu Ski Juwel lze během tří dnů spolu se soukromým učitelem znovu objevit krásy lyžování! Nabídka zahrnuje tři noclehy se snídaní, třídenní skipas, zapůjčení lyží na tři dny, dvě soukromé lyžařské lekce po dvou hodinách včetně optimálního servisu.

Cena:  od   € 415,- za osobu v Alpbachtalu a Wildschönau.

Ski-weekend: 3 noclehy v penzionu se snídaní včetně dvoudenního skipasu a karty WildschönauCard od € 156,-/na osobu ve Wildschönau.

Speciální freeridové týdny pro začátečníky: terény kolem Wiedersbergerhorne v údolí Alpbachtal jsou ideální pro freeridery. Zkušený instruktor je naučí správně se pohybovat ve volném terénu. V termínech 10. – 18. ledna, 7. – 14. února a 14. – 21. března 2015 nabízí středisko balíček, který zahrnuje  3 noclehy se snídaní, 3denní freeride-kurz, LVS-batoh  a 3denní skipas. Cena od € 393,- za osobu.

Další turistické zajímavosti
Kromě nejkrásnější alpské vesničky se může údolí pochlubit i dalšími osmi autentickými středisky a nejmenším rakouským městem Rattenberg.  

Ceny skipasů:
Jednodenní skipas:     hlavní sezóna – dospělí – € 42,-  děti – € 21,-
vedlejší sezóna – dospělí – € 38,-  děti – € 19,-
šestidenní skipas:        hlavní sezóna – dospělí – € 211,50  děti – € 106,-
vedlejší sezóna – dospělí – € 190,50  děti – € 95,50

Informace o lyžařské oblasti:
SKI JUWEL Alpbachtal Wildschönau – www.alpbachtal.at/cz    www.skijuwel.com