Máte malé děti a rádi byste s nimi začali lyžovat? Já mám skvělé zkušenosti s alpským střediskem Katschberg. S kamarádkou a dvěma vnoučaty jsme tam strávili skvělý týden a děcka byla nadšená. Nástup na lyže se nám podařil a my dvě jsme také nepřišly zkrátka.

Rodinný hotel Hinteregger

Katschberg najdete v nejjižnějším cípu Salcburska se mezi pohořími Radstädter Tauern a Nockberge nad údolím Lungau v sympatickém středisku Katschbergerhöhe v nadmořské výšce 1640 metrů. Už tato skutečnost je pozitivní, protože signalizuje záruku sněhu i pozdě na jaře.

„Hotelová vesnička leží na hranici mezi Korutany a Salcburskem a těží už ze slunečnějšího klimatu jižní strany Alp,“ dočetly jsme se v propagačních materiálech – a skutečně  slunce, jako by ctilo pozemské hranice, svítilo i tehdy, když nad Salcburskem bylo zataženo. Sníh   díky vyšší poloze netál a neztěžkl ani odpoledne.
Ve středisku je infrastruktura vybudována s ohledem na potřeby dětí a dětská lyžařská hřiště najdete, kam se podíváte. Co je nezvyklé, ale velmi příjemné, je jeho kompaktnost. Z jednoho konce na druhý dojdete pěšky za deset minut a z žádného hotelu to není více než 50 metrů k místu, kde si lze nazout lyže.

hotel DAS KATSCHBERGHOF

Lyžařská houpačka Tschaneck a Aineck
Katschbergské sedlo svírají dva výrazné kopce :Tschaneck (2030 m.n.m.) na západní straně a Aineck (2220 m.n.m.) na východě. Dohromady tvoří klasickou lyžařskou houpačku, spojenou přes silnici lyžařským mostem s pohyblivým pásem – pro přechod z jedné části do druhé nemusíte lyže vůbec sundat.

Sjezdovky na Tschanecku jsou přivrácené ke slunci po ránu, po snídani se tedy vyplatí zajet nejprve tam. Zdejší černá sjezdovka nemá odpočinkové místo a patří k nejlepším tratím celého areálu; konkurovat jí může jedině o něco delší, také černá trať padající z vrcholu Aineck do průsmyku. Té říkají místní Direttissima, neboť sestupuje dolů beze změny směru, zato s velmi proměnlivým sklonem – pár úseků je tu opravdu velmi strmých, podle některých údajů až sto procent.

Pokud by tohle bylo pro vás příliš náročné, tak můžete vzít zavděk mírnější, ale pestrou červenou tratí, která šněruje Aineck širokými serpentinami. Sjezdovky vedou vesměs řídkým lesem, vrcholy obou kopců ale vykukují už nad hranici lesního porostu. Hlavně na Ainecku umí proto být pěkně větrno.

hotel Lärchenhof

Vzhůru na lyžařskou dálnici
Těm nejdelším sjezdovkám, které najdete na svazích Ainecku, vévodí místní chlouba, sjezdovka A1, označená stejně, jako se značí rakouské dálnice. Podobnost je opravdu na místě, nejen co do šířky a dlouhých, táhlých zákrut. “Ájednička“ je taky pěkně dlouhá, šest kilometrů, s převýšením více než 1 100 metrů. Jaká vzdálenost vám dolů ještě zbývá, to se pravidelně dozvídáte z vtipných informačních cedulí vedle sjezdovky.

Celkem je na Katschbergu  70 kilometrů sjezdovek – převážně lehké až středně těžké tratě, všechny jsou uměle zasněžovány. Všechny modré sjezdovky jsou ideální pro začátečníky a pro děti, např. velmi široká plochá královská louka Königswiese.

Katschi‘s Kinderwelt – dětské eldorádo
Velkou atrakcí je na Katschbergu Katschi’s Kinderwelt – výukový park s mini-jetem a s kreslenými postavičkami. Děti tu mají vlastní sjezdovku s dětským vlekem, projíždějí kolem figurek a jiných obveselovadel, které je motivují k dalším pokusům. Když nás slyšeli mluvit česky, hned přiběhl jeden z učitelů,  Jirka ze Slovenska a děti nám doslova odlákal.

Impérium rodiny Hinteregger
Kdo hledá hotel pro svou dovolenou na Katschbergu, setkává se všude se jménem Hinteregger. Manželé Wolfgang a Isolde Hinteregger mohou pyšně tvrdit, že se v tomto rodinném lyžařském středisku svými třemi hotely a lyžařskými chatami stali synonymem pro zimní dovolenou.

rodinný hotel Hinteregger

Rodinný hotel Hinteregger
Rodiny s dětmi osloví především Familienhotel Hinteregger. Štastné děti, odpočinutí rodiče – to je hlavní motto tohoto hotelu.  Hotel se nachází přímo u sjezdovek, takže se z lyžování můžete kdykoli během dne vrátit do hotelu, dát děti spát a později se na sjezdovky opět bez stresu s dětmi nebo bez nich vrátit.

Zkušené vychovatelky zajišťují dětem zábavu  po celý den. Dětský klub je v provozu šest dní v týdnu (od neděle do pátku, 9.00 – 20.00 hod.). Hotel je vybaven šesti hernami a dětským kinem. Starší tu mají kulečník, stolní tenis a diskotéku. Hotel rovněž zajistí lyžařské kurzy pro děti i vypůjčení lyžařského vybavení.   

Rodiče tak mohou vyrazit na sjezdovky sami nebo využít wellness areál o velikosti 1.500 m² a vychutnat si sauny, parní lázně, tepidárium, bylinkovou saunu, vířivky, slaný bazén nebo si zaplavat ve velkém krytém bazéně. Aby byl zajištěn dokonalý relax, jsou sauny a odpočívárny s čajovým barem umístěny v druhém patře a bazény pro rodiny s dětmi v prvním poschodí.
www.familienhotel-hinteregger.at

Hotel Lärchenhof: zimní dovolená pro všechny smysly

Sauna v Lärchenhofu

Kdo necestuje s dětmi a vyhledává spíš klid a odpočinek, ocení příjemnou atmosféru  čtyřhvězdičkového hotelu Lärchenhof. Moderní alpský styl, prostorné, pohodlně zařízené pokoje a suity zprostředkovávají pocit pohody a uspokojí i ty nejnáročnější hosty.

Wellness areál je vybaven několika saunami parní lázní, bazénem (10 x 4 m), vířivkami, infračervenou kabinou a útulnou odpočívárnou. I v hotelu  Lärchenhof jsou děti samozřejmě vítány – do 2,9 let dokonce zdarma v pokoji rodičů.
www.laerchenhof-katschberg.at

Hotel Das KATSCHBERG

Wellness v hotelu Das Katschberghof

Třetí z hotelů rodiny Hintereggerů se nachází rovněž přímo u sjezdovky. V posledních letech prošel kompletní revitalizací a nabízí moderně zařízené prostorné pokoje a suity. Díky skvěle vybavenému fitness centru a wellness areálu (1000 m2) s bazeném, panoramatickou finskou saunou, parní lázní, limbovou infračervenou kabinou, venkovní saunou s vířivkou a nabídkou masáží osloví především sportovce. K dispozici i seminární centrum s kapacitou až 120 osob, které je ideální pro nejrůznější firemní akce.
www.das-katschberg.at

Kočárem do perníkové chaloupky
Hintereggerovi si pořídili k hotelů ještě několik originálních horských chat. Do té nejvzdálenější se pořádají výlety na saních tažených koňmi. I my jsme vyrazili. Zabaleni v dekách jsme pozorovali hvězdy a vzdalující se světla horské vesničky. Ema byla nadšená, Vojta za chvíli usnul. Když jsme dorazili do světly nazdobené „perníkové“ chaloupky, by jasné, že to bude pro děti nezapomenutelný zážitek. Hladily koníčky a vyhlížely čarodejnici. V chaloupce však byly milé číšnice, které začaly snášet samé korutanské dobroty.

Špičková gastronomie
Hosté hotelů Hinteregger  mohou  večeřet ve svém hotelu nebo vyrazit do jedné z blízkých originálních hotelových horských chat, kde si v rámci polopenze mohou vychutnat skvělý steak, fondy nebo italské gala menu.

Když je špatné počasí, je v hotelech velmi příjemně. Všechny jsou vybaveny prostornými wellness areály a v hotelových restauracích denně lákají skvělé kulinářské dobroty. Navíc k hotelu patří tři velmi originální horské chaty: „Einkehr“ s vynikající italskou restaurací „Stamperl“ s vlastním pivovarem a „Adlerhorst“, které nabízejí místní dobroty.

www.hinteregger-hotels.at   www.familienhotel-hinteregger.at    www.laerchenhof-katschberg.at   www.das-katschberg.at