Stubai-625

Stubaiský ledovcový areál, který se nachází pouhých 40 kilometrů jihozápadně od Innsbrucku, je ze všech rakouských ledovců tím nejrozsáhlejším. Současně však patří k těm mírnějším – tedy rodinným. Najdete tu 110 kilometrů sjezdovek a 26 lanovek a vleků.

Od parkovišť na Mutterbergu se šplhají souběžné šestimístné kabinkové lanovky k mezistanici Fernau (2300 m), odkud červené kabinky míří k restauraci Eisgrat (2900 m) a stříbrné ke Gamsgarten (2600 m) – obě stanice jsou na hlavním ledovci Eisjoch. Modrá sjezdovka na Eisjochu je poměrně plochá a širokánská. Obsluhuje ji krytá šestisedačka s unikátně ukotvenými sloupy přímo do ledovce. Náročnější varianty se najdou kolem souběžné čtyřsedačky na Rotadlkopf. Vpravo od Eisjochu je ještě malý ledovec Daunferner s vlekem a červeně značenou, ale spíše modrou sjezdovkou.  

 Od horní stanice šestisedačky Eisjoch se lze přehoupnout do další, menší ledovcové kotliny Windachferner s vlekem. Zde se vyplatí vyjet ještě krátkou sedačkou k vyhlídkovému bodu Wildspitze nad ledovcem Daunferner. Proti směru hodinových ručiček – kolem vrcholu Schaufelspitze (3333 m) – se dá dále pokračovat k nejvzdálenějšímu ledovci Gaisskarferner s modrou, červenou i černou neupravenou sjezdovkou. Odtud už se krátkou sedačkou a po mírném svahu vrátíme k mezistanici kabinek Fernau. K ní vede také velmi pěkná červená sjezdovka z Eisgratu kotlinou podél kabinky. Většina svahů na Stubaii je, stejně jako na jiných ledovcích, lehké a střední náročnosti, velmi širokých a s dlouho kvalitním prašanem.

Stubai – nejlepší ledovcový terén v Rakousku pro rodiny s dětmi
Stubaiský ledovec byl v žebříčku příručky ADAC SkiGuide pro rok 2011 vyznamenán jako „nejlepší alpská lyžařská oblast pro rodiny s dětmi“. Rozhodující byly např. vynikající výsledky v kategorii nabídek na opatrování dětí v lyžařském kempu BIG Family Ski-Camp se školkou a dětskou restaurací, velký počet širokých nenáročných sjezdovek a také cena skipasu. Děti do deseti let v doprovodu již jednoho platícího rodiče jezdí na vlecích a lanovkách na Stubaiském ledovci zdarma. 

Požitkáři si rovněž přijdou na své
Kdo hledá excelentní restaurace, nebude zklamán. Restaurace Schaufelspitz má velký výběr opravdových lahůdek. V restauraci Eisgrat si smlsnou milovníci špaget díky nejvýše položené výrobně všech druhů těstovin. Letos byla rozšířena restaurace Zur Goldenen Gams o Schneekristall-Pavillon s velkou terasou.   
 

Další informace:

Tourismusverband Stubai Tirol    A-6167 Neustift/Tirol    

www.stubai.at