Salcburský Saalbach a tyrolský Fieberbrunn propojila před třemi lety lanovka, díky které se lyžařský cirkus stal největším lyžařským areálem v Rakousku. Nabízí 270 kilometrů skvěle upravovaných sjezdovek a 70 lanovek . Všechny sjezdovky jsou tak důmyslně propojeny, že lze celý cirkus bez problémů absolvovat na lyžích nebo na prkně. Stačí nastoupit na kterékoli údolní stanici a vydat se oběma směry.  

Skicirkus je označení pro všechny sjezdovky po obou stranách deset kilometrů dlouhého údolí, které jsou tak důmyslně propojeny, že lze celé údolí bez problémů objet na lyžích. Najdete tu 140 kilometrů modrých, 112 kilometrů červených a 18 kilometrů černých sjezdovek. Do cirkusu lze nastoupit na kterékoli údolní stanici a vydat se oběma směry. Zdatní lyžaři jej zvládnou objet za jeden den.

Na běžkaře se nezapomnělo …
Nový Nordic Park Saalfelden Leogang osloví běžkaře a zimní turisty. Nabízí 150 kilometrů běžeckých stop a upravované zimní lesní stezky. K dispozici je dokonce osvětlená běžecká trasa Ritzensee, dlouhá skoro dva kilometry. V celém regionu je kolem 290 kilometrů běžeckých stop a 260 kilometrů upravovaných zimních stezek.

Snowboard a freeride
V nabídce  je  rovněž celá  řada snowparků,  freeride parků funparků.  Spojení se sousedním tyrolským Fieberbrunnen učinilo z regionu absolutní mekku pro milovníky freeridu. Freeridové parky v Lärchfilzkogel ve Fieberbrunnu a Asitzmuldenbahn v Leogangu představují špičkovou nabídku, jaká nemá v Evropě obdoby. Jedná se o kombinaci snowparku a freeridových tras s nejrůznějšími překážkami.

Sáňkařské dráhy
V Leogangu je sáňkařská dráha dlouhá 1,5 km, která má také večerní osvětlení. V Saalbach-Hinterglemu jsou tři sáňkařské dráhy od 1,5 km až do 4,5 km ( s večerním osvětlením).

Ale nejen sportem živ je člověk…
Oblast Pinzgau je proslavená totiž skvělou kuchyní. Za svou vynikající kvalitu vděčí především dvěma zdrojům: kvalitním výchozím surovinám, z nichž jsou pokrmy připravovány a lásce k tradici. K nejznámějším patří např. „Kasnocken“ (sýrové noky), „Pinzgauer Knödel“ (plněné knedlíky), které jsou dokonce exportovány do sousedního Německa a nabízeny v nejlepších mnichovských restauracích jako delikatesa nebo „Blad‘l“ (v rozpáleném tuku smažené taštičky z žitného těsta, plněné buď bramborami nebo zelím).

Vše lze ochutnat i na sjezdovkách, protože posilnit se dá na každé sjezdovce a vybrat si můžete z více než 60 restaurací, stylových chat a osvěžoven. Na některých chatám můžete dokonce ochutnat vlastní sýry, na jejichž výrobu se dokonce lze na chatě podívat.

Puradies Resort: kouzelný hotel k objevení
V Leogangu mezi dvěma kabinovými lanovkami, které vás vyvezou do lyžařského cirkusu, byl minulý rok otevřen designový hotel Puradies. Zvenčí má podobu tradičního romantického horského hotelu, uvnitř však nabízí wellness na té nejvyšší úrovni: sauny mnoha teplot a různých vůní a prostorné odpočívárny, kde lze nerušeně odpočívat – a že tady rozhodně nebudete nikam spěchat: všechny sauny i dvoupatrové odpočívárny jsou prosklené a mají naprosto jedinečný výhled na impozantní svět zasněžených Alp kolem.

Kromě nevšedních zážitků tady myslí samozřejmě i na lyžaře – přímo v hotelu je půjčovna lyží a o sněžná prkna hostů tady pečují hned dva servismani. Puradies je navíc partnerem lyžařské školy pro dospělé i pro děti, takže rodiče mohou lyžovat nebo odpočívat ve zdejším krásně vybaveném wellness světě, zatímco o jejich ratolesti se postarají zkušení lyžařští instruktoři.

Po lyžování si v Puradies můžete dopřát speciální masáž. Gerhard, vedoucí masérské školy, je zkušený fyzioterapeut, který tady se svým týmem poskytuje hostům speciální masáže po lyžování, které uleví namoženým svalům. Poskytne i populární tejpování a zájemce naučí jeho správnou techniku.

Designový hotel ověnčený mezinárodními cenami
Kdo od dovolené na horách očekává víc než jen perfektní lyžovačku, je právě tady na správném místě. Puradies totiž spojuje romantické alpské tradice s moderním životním stylem. Je dílem předních rakouských architektů, kteří tady použili ty nejkvalitnější přírodní materiály, zejména dřevo a kámen, aby celý hotel působil vzdušně, a díky maximálně proskleným plochám navazoval na okolní přírodu. O tom, že se jedná o vskutku výjimečné dílo, svědčí i fakt, že získal cenu v soutěži iF DESIGN AWARD 2016 v kategorii Interior Space and Exhibition Design za svůj Freiraum Multifunctual Bar.

Tento v Evropě svého druhu dosud jediný barový interiér o celkové ploše 500 m² byl vyfrézován z 16 000 dubových kostek – od barového pultu až po sedací soupravy, s točitým schodištěm do druhého barového podlaží – a vše jako by se navzájem prolínalo a splývalo dohromady v dokonalý celek. Dvoupodlažní bar & lounge FREIRAUM je perfektním příkladem toho, že řemesla nevymírají,“ říká jeden z majitelů hotelu Michael Madreiter, jehož velkou vášní je vaření. A to se odráží i v dalším zaměření hotelu na skutečně špičkovou gastronomii.
www.puradies.at 

Tipy na zimní eventy 2018

 Mountain Attack – Tourenski-Marathon – 12.01.2018
Více než 500 skialpinistů z celého světa se zúčastní 20. skialpinistického maratonu „Moun-tain Attack“ v Saalbach-Hinterglemmu, aby absolvovali výstup na 6 vrcholů, zvládli více než 3.000 metrové celkové převýšení na trati dlouhé 40   

Jazz v Saalfeldenu a Leogangu  – 21.01.2018
Zimní jazzový festival v Saalfeldenu (Kunsthaus Nexus) a v Leogangu (Stöcklalm a Hornické a Gotické muzeum)

 Freeride World Tour  – 10.03.2018  Setkání freeridistů ve Fieberbrunnu.

Saalfelden Leogang Touristik GmbH: www.saalfelden-leogang.com;