Megatrend: elektrokolo, úsměv z tváře vám nezmizí ani po pořádném výšlapu

Dovolená v Alpách na sedle může být pro některé členy rodiny často odstrašující.  Jízda na kole však nemusí být vždy namahavá. Technika nás opět dostala, ale sportovní zážitek zůstal. Přídavný motorek u elektrokol má totiž jen podpůrnou funkci, bez zodpovědného šlapaní neujedete ani metr.  

Doby, kdy na strmé horské stezky vyráželi jen trénovaní cyklisté, jsou už tytam. Kouzelné slůvko se nazývá „elektro-mountainbike“. Na rozdíl od pohodlných elektrokol nabízí e-mountainbike sílu šetřící možnost, jak se dostat na hřebeny hor. Díky podpůrnému elektrickému motoru se túry na horském kole stanou požitkem a zůstane více času na kochání se nádherným světem hor. Vždyť mnozí, kteří nemají odpovídající kondici, by právě o tyhle zážitky v nádherné přírodě přišli. Tiše bez znečišťování vzduchu a přitom s nejvyšší energetickou efektivností se stanou nedosažitelné cíle hračkou – ať se jedná o prudké výstupy nebo dlouhé trasy. Klouby a srdeční oběh jásají, protože nejsou extrémně namáhány, a nadšení z krásného výletu přitom nebere konce.

Jásá celá rodina
Společná dovolená může často znamenat stres. Netrénovaný partner má strach ze společného výletu, trénovaný se děsí stálého čekání a přestávek. Netrénovaný partner si jednoduše vypůjčí elektrokolo a problém je vyřešen. Oba si tak vychutnají výlet stejnou měrou.

Na náročnou túru tak může vyrazit celá rodina, aniž by se ambiciózní partner trápil nedostatkem pohybu, protože při překonávání výškových rozdílů mu stačí i netrénovaný partner, který zapne motor a ten ho do kopce podpoří.

E-bike je velké téma a trendem zůstane, protože otevřel zcela nové pohybové možnosti. Pomocí těchto kol mohou lidé dosáhnout cílů a vrcholů, které byly dříve pěšky moc daleko, s kolem namahavé a autem zakázané.

Sportovně nebo pohodlně v Pinzgau
Krásnější a rozmanitější bikerské terény než v salcburském regionu Pinzgau budete jinde marně hledat. Kdo se rád kochá pohledem na horské vrcholy z údolní cyklistické stezky, zvolí údolí Saalachtal s vesničkami Lover, Unken, St. Martin a Weißbach. Kdo dává přednost výjezdům na hřebeny, vyráží do Maria Alm nebo směrem k Loferu. Všechny cyklostezky vedoucí podél říčky Saalach jsou lemovány spoustou sympatických hospůdek a jsou ideální nejen pro rodiny, ale zejména cyklisty „požitkáře“. Na hřebenech čekají útulné horské chaty a alpské speciality.

Na Tauernské cyklostezce
Tauernská cyklostezka (Tauernradweg) je klasikou mezi rakouskymi cyklostezkami. Začíná u bouřících Krimmelských vodopádů, nejmohutnějších v Evropě. Několikrát projedete úzkými soutěskami, cyklostezka pokračuje údolím řeky Salzach, zdatně pospíchající alpské řeky, která si na horním a středním toku razí cestu mezi třítisícovkami Severních vápencových Alp a tím je zaručeno, že se budete mít neustále na co dívat.

K zajímavým místům na trase patří hned na startu Krimmelské vodopády. V bočních údolích se najde několik divokých úzkých soutěsek jako Liechtensteinklamm či Sigmund Thun Klamm u Kaprunu. Kaňony jsou zpřístupněny lávkami, umělými schody a dalšími pomůckami, stačí nechat kolo u vstupu a na chvíli vyměnit tretry za normální boty.
Celá Tauernská stezka je dlouhá 270 kilometrů a končí v Passově.
www.tauernradweg.at

Region Hochkönig
Region Hochkönig byl jeden z prvních, který začal propagovat elektrokola. Dnes se může pochlubit skvělou sítí stezek pro elektrokola, vybavenou 18 nabíjecími stanicemi na kopcích i v údolích. K nejkrásnějším stezkám patří ii-Tour, 113 kilometrů dlouhá panoramatická cesta s 5 013 výškovými metry a nádhernými horskými výhledy.

Flow One a Natur-Flowtrail  Hochkönig – Dienten
Od loňské sezóny nabízí region Hochkönig dvě další atrakce: Flow One – dva kilometry dlouhá cyklistická stezka Flowtrail, která  vede lesem a po loukách s převýšením kolem 285 metrů, a Natur-Flowtrail  Hochkönig – Dienten, který je 4,2 kilometry dlouhý s 550 výškovými metry.
www.hochkoenig.at

Vzhůru na hřebeny
Vyznavači sportovních výzev se rádi na horském kole vydají na lesní cesty a svahy mezi horská pásma Reiter-, Loferer- a Leoganger Steinberge. Zde je 480 kilometrů tras pro horská a trekingová kola.

My jsme ve vesničce Unken vyrazili na Panoramarunde, která slibovala tisícimetrové převýšení. Zde jsme mohli poznat, jak elektrokola šlapou do kopce.Přehazujeme na nejnižší převod a vysoký výkon motorku. Nohy se „ulejvat“ nemohou – v pedálech zabudovaná čidla snímají odpor při šlapání a podle toho regulují výkon přidaného motoru. Námaha je ovšem proti normálnímu byciklu nesrovnatelně nižší. Stačíte obdivovat nádheru horské přírody a nemusíte přitom neustále stírat pot z čela. Dorazili jsme na hřeben k chatě Kechtalm a všichni pochválili naše elektrokola. Nebyli jsme mrtví únavou a sportovní zážitek byl dokonalý.

Přívětivý Bike hotel: Gasthof Bad Hochmoos
Proč zde? Rodinný hotel ve vesničce St. Martin u Loferu je totiž na cyklisty skvěle připraven: garáž pro kola, všude hodně místa – nejen v hotelu samotném, ale i kolem, jsou tu tenisové kurty, lázně a skvělí maséři, kteří vás zbaví únavy po náročné túře. V hotelu ochotně poradí a vyberou pro vás optimální trasy.
www.hochmoos.at 
www.lofer.at