Romantik Hotel Im Weissen Rössl

Snad nejkrásnější jezero Solné komory (Salzkammergut) je Wolfgangsee, vklíněné mezi dva vysoké horské masivy. Z městečka Sankt Wolfgang, světově proslulého díky jedinečným vyřezávaným oltářem, je to jen skok do jezera nebo na nádherné horské pastviny. Den můžete zakončit koupelí ve vyhřívaném bazénu přímo v jezeře.

Městečko ale proslulo i díky hudbě. Nejenže tu mají dvě osmdesátičlenné dechové kapely a pořádají spoustu koncertů, ale jeden z jeho hotelů se dostal nejprve do komedie a poté i do operety. Jmenuje se Romantik Hotel Im Weissen Roessl, tedy U bílého koníčka. Onen koníček ve znaku znamená, že i tady se přepřahali koně, navíc tu byl zájezdní hostinec, o čemž se písemné prameny zmiňují už v roce 1474! Tradici se tu podařilo zachovat a od r. 1912 tu už pátou generaci vede hotel rodina Peter.

Znaveného turistu tu čeká rodinná atmosféra a 66 naprosto odlišných a plně komfortních pokojů, přičemž k těm nejkrásnějším patří pět císařských suit vybavených stylovým historickým nábytkem. A protože turista je také poutník, což znamená, že mívá hlad – je na něm, aby si vybral jednu z pěti hotelových restaurací a tam si dal to nejlepší, co Solná komora nabízí. Na jídelním lístku nesmí chybět ovčí produkty z nedaleké rodinné biofarmy (senzační jsou i její jogurty, které najdete každé ráno u snídaně), divočina, trhanec či salcburské noky… Šéfkuchař Hermann Poll, jehož kuchařské umění bylo v minulé roce oceněno třemi čepicemi podle Gaut Millau a 15 body, kouzlí neuvěřitelné kreace, které jsou inspirovány především tradiční rakouskou kuchyni, ovšem v moderním „kabátku“ – a je znát, že se připravují s láskou.

O to, aby byl kulinární zážitek doveden k dokonalosti, se starají tři sommeliéři – a věřte, že z nabídky 232 výhradně rakouských vín vám vždy vyberou to, které ladí nejlépe.

Legenda se nově definuje
Poté, co v sedmdesátých letech přeměnila rodina výletní hostinec na luxusní prázdninový čtyřhvězdičkový hotel, vybudovala na přelomu století grandiózní lázeňský areál na jezeře „SPA im See“. Dnes se tu nachází skutečný vodní ráj s velkým areálem saun, parních lázní a vším, co k tomu patří. „Chceme zachovat kus starého dobrého Rakouska, ale chceme se rovněž prezentovat moderně a současně,“ vysvětluje Gudrun Peter filozofii hotelu. „Například prostřednictvím kulturních akci a wellness. Tradice a moderna u nás není v protikladu.“

Aby požitků nebylo málo a aby si na své kromě těla přišla i duchovnější část, tedy aby si tu jeden všestranně odpočinul a vyčistil si i hlavu, stačí vstoupit do části věnované spa a wellness. Tady je těžké si vybrat, kam dřív – ve třech patrech se předhánějí lákadla jako sauna s výhledem na jezero, solanková parní lázeň, infračervená kabina, císařská vana pro dvě osoby, fitness centrum, odpočívárny se širokým výběrem čajů a ovocem zdarma, solárium, plně vybavený bazén, ale i dětský koutek. Dopřát si tu můžete samozřejmě i masáž, manikúru, zábaly, kosmetiku a řadu dalších procedur.

Jezerní koupaliště
Jezerní koupaliště na slunečné terase na břehu jezera je celoročně vyhřívané na 30°C a je k němu pohodlný přístup z lázeňského areálu. Měří 14 x 8 metrů a sahá do hloubky 2,6 metrů, výška hladiny se pohybuje kolem 1,3 metru. Led kolem je v zimě až půl metru silný, proto bylo nutné pořádné ukotvení lany, dlouhými 140 metrů na dně jezera v hloubce 40 metrů. Zdrojem energie je stejně jako u koupaliště výměník tepla, čerpající vodu z jezera. Voda z Wolfgangsee má kvalitu pitné vody.

První plovoucí vířivka na světě „Rössl-Pool“
K vybavení tradičního prázdninového hotelu přibyla zakrátko první plovoucí vířivka na světě „Rössl-Pool“. Oblíbená je především u párů. Co je romantičtější, než  se povalovat v bublající, příjemně teplé vodě (37°C), obklopen malebnou horskou kulisou  Solné komory?

Parní lázeň SOOL
Parní lázeň v hotelu Im Weissen Rössl není žádná klasická parní lázeň. Používá se tu totiž současně k inhalaci SOOL, což je přírodní sůl z Bad Ischlu, jejíž léčebné účinky byly  objeveny začátkem 19. století. SOOL je původní název solanky. Arcivévodkyně Maria Louise, bývalá císařovna francouzská, druhá manželka Napoleona, teta císaře Franz Josepha, byla o léčebných účincích soli přesvědčená a velmi ji propagovala. Zdroji soli propůjčila své jméno („Maria Luisen Quelle“) a patřičnou slávu při zahajovací ceremonii. Po pádu rakousko-uherské monarchie zmizel i význam solných koupelí v Ischlu a léčivé prameny v Solné komoře musely být objeveny potřetí. Léčivé účinky solanky jsou dokumentovány od roku 1821. Solanka obsahuje 24 procent soli a kolem 80 minerálních látek, které mají blahodárný účinek na lidský organismus. V hotelových lázních se používájí k detoxikačním lázním, inhalacím a výplachům. A šéfkuchař, který ji používá při přípravě pokrmů, je přesvědčen, že při vaření a pečení tato sůl „zesílí a zdokonalí chuť potravin“.

A co vše se tam dá podnikat?

Třeba vyrazit na nejvyšší horu Schafberg – kdo ji chce zdolat, musí se připravit na alespoň čtyřhodinový výstup do výšky 1783 metrů. Ovšem odměna stojí za to – zrcadlo jezera vroubené vesničkami a městečky, jimž dominují věže kostelíků. A všude kolem nekonečné ticho hor.

Legendární zubačka
Kdo si netroufne šplhat na Schafberg jen za pomoci vlastních nohou, nasedne v městečku Sankt Wolfgang na zubačku, která ho během 45 minut popoveze takřka šest kilometrů, přičemž překoná výšku 1188 metrů! Dráha patří k nejznámějším v celých Alpách, funguje tu od r. 1893. Do té doby měl šanci dostat se na vrchol hory jen zdatný jedinec, případně zámožný turista – toho tam totiž vynesli na židli jacísi šerpové, a to si pište, že si tuhle dřinu nechali slušně zaplatit.

BergeSeen E-Trail – kde cyklista může šílet. Štěstím…

Ráda jezdím na kole v krásném prostředí – takže jsem hned zapůjčila kolo a vyrazila kolem jezera.  Nabídka cyklostezek a trailů. Každý den můžete vyrazit jinam. Přímo ze střediska St. Wolfgang můžete vyrazit na 13 zážitkových cyklistických stezek, které vedou Solnou komorou. Stezky jsou lemovány spoustů hostinců, které nabízí přitažlivé kulinární zastávky.

Aby nemusela být cyklistická dovolená pro některé členy rodiny odstrašující, zaměřilily se turistické svazy na propagaci elektrokol. Jízda na kole totiž nemusí být totiž vždy namahavá. Technika nás opět dostala, ale sportovní zážitek zůstal. Přídavný motorek u elektrokol má totiž jen podpůrnou funkci, bez zodpovědného šlapaní neujedete ani metr. A tak najde radost z cyklodovolené i méně trénovaný partner. Na elektrokole totiž navštíví místa v horách, které si průměrně trénovaný cyklista dosud neuměl vůbec ani představit. A tak se může stát z cyklisty požitkáře ambiciózní sportovní biker, který začne hltat – především výškové – kilometry.

Nová cyklistická trať BergeSeen E-Trail je dlouhá 640 kilometrů a je rozdělena do deseti jednodenních etap. Ale stačí si vybrat dvě nebo tři etapy na prodloužený víkend. Stezka vede k nejkrásnějším místům v Solné komoře

Jak se tam dostanete?

Z Prahy je to autem do St. Wolfgang asi 350 kilometrů, cesta trvá kolem pěti hodin. Ta nejpřímější vede přes jižní Čechy, Linec, směr Salcburk.

www.weissesroessl.at