Lyžařská oblast SkiWelt v Tyrolsku pro mne bylo dlouho synonymem Vánoc. Syn však dorostl a ztratil zájem trávit Vánoce na horách a já tam rovněž přestala z nostalgie jezdit. Vloni jsem tento kouzelný kout Alp objevila znovu.

Plná vzpomínek jsem první večer pilně studovala lyžařskou mapu a poznávala naše oblíbené sjezdovky. Byl leden, všude jen technický sníh, ale konečně začalo hustě sněžit. Má kamarádka však hned večer prohlásila: „Bude-li ráno mlha a husté sněžení, na kopec mne nedostaneš“.  Po ránu jsem vyhlédla z balkonu – všude nádherné ticho a bílo. Žádné hnědé pruhy vedle sjezdovek jako ještě včera při příjezdu a vytrvale sněžilo.

V osm začínají jezdit lanovky, musím tam bý první. Napsala jsem kamarádce zprávu, že přijdu na snídani o půl jedenácté a rychle se vytratila. V kabince jsem mlsně pozorovala naprosto prázdnou a nádherně zasněženou sjezdovku. Byla jsem opravdu mezi prvními.

Pár let jsem tu nebyla a bylo to pro mne opravdu překvapení. Místo zubačky,  do které se tenkrát doslova narvalo přes sto lyžařů, a na kterou se muselo čekat celou věčnost, jsem tu našla supermoderní desetimístnou kabinovou lanovku „Hartkaiserbahn“.

Vystoupila jsem z lanovky, mlha byla pryč a přede mnou impozantní masív Wilder Kaiser. Projela jsem nádherným prašanem na začátek sjezdovky a vzpomínala, jak jsem tu jezdila před více desíti lety. Sjedu ji jako zamlada v jednom zátahu? Přece jen má skoro čtyři kilometry a začátek je pěkně ostrý.

Vzpomněla jsem si odpověď rakouské legendy Franze Klammera, když se ho novináři zeptali, zda si ještě s chutí sjede nejznámější sjezdové peklo Hahnenkamm v Kitzbühelu, kde slavil tolik úspěchů. Tenkrát čerstvý šedesátník Klammer se usmál a pravil: „Tak jak bych ji chtěl sjet, už nemohu – tak jak dnes mohu, nechci.“
Rozesmála jsem se a pustila se dolů. Nikde ani živáčka, dvacet čísel čerstvého lehkého prašanu, nádhera. Za pár minut už jsem nadšeně oklepávala sníh a spěchala na lanovku, abych si ten zážitek zopakovala. Byl nezapomenutelný a mé sebevědomí značně stouplo. Sjezdovku jsem zvládla bez problémů, ale po pravě řečeno, carvingové lyže jsou čím dál dokonalejší, takže na nich dokáží divy i starší ročníky.

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental
Tyrolská oblast SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, podtitulek „Šíleně velký“ je jedna z největších propojených lyžařských oblastí v Evropě. A není tu vůbec nadsazené, jak každý lyžař rychle pochopí, když vyrazí z jednoho ze středisek v údolí na pláně. Tento obří areál se nachází nedaleko sjezdu z dálnice u Kufsteinu. Vévodí mu  vyhlídkový vrchol Hohe Salve, kolem kterého se celý lyžařský kolotoč točí. Impozantní stěny  blízkého  masívu  Wilder  Kaiser  a v dálce Vysoké Taury tvoří jedinečnou přírodní scenérii.

Neuvěřitelná spleť 90 lanovek a vleků, devět středisek (Brixen im Thale, Ellmau, Going, Hopfgarten, Itter, Kelchsau, Scheffau, Söll, Westendorf)  s 284 kilometry krásných  sjezdovek  láká  k fantastickým výletům lyžařskými terény, které  neberou  konce. Vybudovány tu byly tři okruhy na sebe navazujících sjezdovek, takže každý den můžete vyrazit jiným směrem.

Nejdelší,  desetikilometrová  sjezdovka  vede  do střediska  Hopfgarten, další  úžasně dlouhé tratě vedou do středisek Itter, Ellmau, Hopfgartenu  a  do Brixenu,  kde  navazuje lyžařská  houpačka  Westendorf.

Chuťovky pro náročné
Jižní sjezdovka 2c z dominantního vrcholu Hohe Salve je opravdu nářez. Vede směrem do Brixenu a Hopfgartenu. Doporučuji na ni vyrazit hned po ránu při ranním slunci: nezapomenutelný zážitek.

Ale jsou tu i další chuťovky: sjezdovka Kaslach, která jej otevřená jen je-li dost sněhu a sjezdovkaTanzer, která patří zároveň k nejkrásnějším ve SkiWeltu. A ještě jeden tip: přímo z údolní stanice Brixen vede kabinka na protilehlé svazy Westendorfu. I zde se nachází černá sjezdovka, která se svým 80 procentním sklonem není opravdu pro začátečníky. Odtud vede rovněž jedna z nejdelších a nejkrásnějších sjezdovek č. 11- Kandler, na které se střídají rychlé pasáže se širokými carvingovými svahy.

Snowboardisté se mohou vyřádit ve čtyřech funparcích I mimo ně. Skiwelt je navíc největší lyžařská oblast s večerním lyžováním: pět sjezdovek o celké délce deset kilometrů.

Nabídka sjezdovek:  celkem  284 km
modré: 122 km
červené: 129 km
černé: 10 km
freeridové terény: 23 km

Jak si užívat mimo sjezdovky
Kromě precizně upravených tras nabízí SkiWelt bezpočet malých příjemných zastavení. Mýlí se ten, kdo dovolenou na horách spojuje jen s vytrvalostním lítáním nahoru dolů až k padnutí. Pobyt „po tyrolsku“ vás naučí skutečnému užívání si volných dnů. Koncepce dobrého žití se tady propaguje na každém kroku. Zdejších 81 restaurací a občerstvoven jednoduše nejde ignorovat. Tyroláci jsou přesvědčeni, že dobré jídlo a pití s posezením na horském sluníčku je součástí dobrého lyžování.

Kaiserlodge am Wilden Kaiser  – bydlení pro individualisty
Mýlí se ten, kdo dovolenou na horách spojuje jen s vytrvalostním lítáním nahoru dolů až k padnutí. Legrace a zábava, dobré jídlo i pití, stejně relaxace ve wellness patří přece k lyžařské dovolené. Nejde o to najezdit co nejvíc kilometrů, ale přinést si odtud zážitky na celý život,“ zdůrazňuje Barbara Winkler, majitelka nedávno otevřeného kouzelného resortu Kaiserlodge   a připíjí si s námi sklenkou vína.
Parku podobný hotelový areál Kaiserlodge am Wilden Kaiser, který už druhým rokem se svým synem řídí, nabízí hostům nejen dvoulůžkové pokoje, ale i kompletně vybavené apartmány různých velikostí a čtyři penthausy. Všichni mají přístup do pohádkového wellness centra na střeše hotelu s bazénem a několika saunami a odpočívárnami s nádhernými výhledy na všudepřítomný masív Wilder Kaiser.  Restaurace Deli a sedlácký krámek jsou součástí prostorné lobby, kde můžete nejen celý den stravovat, ale si i nakoupit místní speciality.

Neodolatelný wellness areál na střeše hotelu

Více na : www.kaiserlodge.at 
www.skiwelt.at