Široké a prostorné sjezdovky sahající do nadmořské výšky 2200 metrů, žádný lyžařský shon, sněhová pokrývka až do pozdního jara a a číšníci přímo na sjezdovce – to vše najdete v rakouském středisku Turracher Höhe na rozhraní Korutan a Štýrska. Je to jedno z míst, které nelze považovat jen za lyžařské středisko. Je to mekka požitkářství na sněhu.

LuftbTurrach-625

Horský amfiteátr s jezerem

Horské sedlo je lyžařským areálem obklopeno kolem dokola. Uprostřed leží zamrzající jezero – i to je vlastně součástí lyžařské nabídky, neboť po jeho ledové ploše převáží lyžaře mezi protilehlými svahy jezerní taxík. Východní svah tvoří hřeben Kornock s pestrými variantami méně náročných červených tratí, svažujících se nejprve po širokém hřebeni a níže v kotlině pod ním v lehce zvlněném terénu. Přímo u jezera je cvičná zóna s několika vleky. Tato část areálu má ještě jeden nástupní bod – telemixovou lanovku (kombinace sedaček a kabinek) Panorama s kratší serpentinovitou červenou tratí a adrenalinovou sáňkařskou dráhou Nocky Flitzer, místy čnící úctyhodně vysoko nad terénem.

Západně otočená strana průsmyku má kvalitnější sjezdařskou artilerii – poměrně dlouhé (cca 2,5 km), široké a sportovní lesní průseky směřující k severně ležícímu Turrachu. Královnou je červená dálnice FIS s variantami Adrenalin (úzká rychlá sjezdovka v trase lanovky) a Direttissima (cílový černý hang) podél kryté 6sedačky Turrach. Velmi podobná FISce je sousední červená trať Zirbenwald končící u sousední stejnojmenné expresní sedačky. Ta má i snadnou a příjemnou modrou variantu Marchenwald. Členitější a hravější poctivě červený terén brázdí sjezdovky kolem vleku Weitental a dvousedačky Sonne na břehu jezera, přímo u stanoviště jezerního taxíku. Výhodou této strany areálu je za větrného nebo mlhavého počasí krytí limbovým lesem.

Rozmazlování bez hranic

V lyžařském areálu čekají neobvyklé služby. V nástupní stanici páteřní 6sedačky Kornock se nachází obývací pokoj, kde se můžete ohřát, posedět na měkkém kanapi, občerstvit se jablíčkem nebo čajem

Pistenbutler

Pistenbutler

či si nechat namasírovat v masážním křesle záda. Sedačky zmíněné lanovky jsou samozřejmě vyhřívané a na horní stanici čekají lehátka k lenošení a kochání se hřebenem Karavanek na jižním obzoru. Ke slunci otočená lehátka objevíte i na dalších místech (horní stanice kabinky Panorama a sedačky Turrach), vždy zdarma. Na posledně jmenovaném místě nezřídka parkuje pojízdný bar s občerstvovací dávkou sektu, v teplejším počasí i zmrzliny, i tentokrát bezplatně. Rozmazlování se zkrátka nedá popsat.Ráj i pro běžkaře a turistySjezdovky lze vyměnit za úzká prkna a vydat se po jednom ze čtyř běžeckých okruhů. Na výběr je od trati s nulovým převýšením – po zamrzlé hladině jezera Turracher See – až po obtížnější Zirbenwaldloipe v délce asi tří kilometrů. Za použití stop se tu neplatí. Pro klidnější povahy udržují na Turracher Höhe také docela dlouhý pěší okruh.  Kolečko vás přivede ke dvěma menším, ale mimořádně malebným jezerům, Grünsee a Schwarzsee.

Sníh dlouho do jara

na-lehatkuTurracher Höhe je tradičně jedním z nejdéle otevřených lyžařských areálů v Rakousku – v posledních letech spouští první vlek již během října a většina areálu je pak v provozu od prosince do začátku května.

Turracher Höhe:

38 km sjezdovek v nadmořské výšce 1400-2205 m. n. m.,

14 lanovek a vleků

Skipas

– 1 den dospělí : 40,-  €, mládež a studenti (15- 18let):  32,- €,  děti (6-14 let):  20,- €

– 6 dní dospělí:  199,-  €, mládež a studenti (15- 18let):  160,- €,  děti (6-14 let):  100,- €

 www.turracherhoehe.at