Jednou z nejvyhledávanějších rakouských lyžařských destinací je salcburská oblast v okolí jezera Zeller See. Přímo nad ním vyčnívá protáhlý hřeben Schmittenhöhe s nadprůměrně rozmanitými terény a o kus dál nad Kaprunem se tyčí Kitzsteinhorn s přehledným a poněkud plošším ledovcem. V Kaprunu je i příjemný rodinný lyžařský areál. Za návštěvu stojí i unikátní hotel Tauern Spa.

Pestrá všehochuť je hlavní předností této oblíbené destinace. Místní skipas pokrývá jak ledovec, tak Schmittenhöhe a Maiskogel v Kaprunu.

 

Zell am See

Zell am See, KaprunHlavní středisko regionu je městečko Zell am See, které se nachází na poloostrově, přímo u jezera. Nejen v zimě se zde potkává spousta turistů z celého světa. Jezero a malebné okolí lákají turisty a sportovní nadšence ve všech ročních obdobích. Šest kilometrů dlouhý tunel Schmitt odvádí dopravní ruch mimo centrum. Místní obyvatelé i turisté ocení pěší zónu, ve které se mohou procházet nebo v klidu věnovat nákupům.

Schmittenhöhe

V areálu Schmittenhöhe je k dispozici 77 km sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Nahoru se nejrychleji dostanete lanovkou Schmittenhöhebahn, nebo je možné si vybrat lepší spojení přes Areitbahn, CityXpress nebo Sonnenalmbahn. Nový design kabinek dostala lanovka Schmittenhöhebahn. Autorem je hlavní designér z Porsche Design Studio. Při zpáteční cestě do údolí můžete zvolit jednu z pěti tras. Náročné a univerzální jsou Standard (číslo 13) a Trass (číslo 14),které jsou středně strmé. Krásný terén pro začátečníky nabízí široké a velmi dlouhé modré sjezdovky s krásnými výhledy (od Schmittenhöhe (č. 1) do horské stanice Areitbahn (č. 1). Modrá sjezdovka (č. 2) se doporučuje zejména začátečníkům. Přímo na ní je horská restaurace Breiteckalm, kde se můžete posílit místními specialitami. Lyžařskou dálnici naleznete v oblasti Hirschkogel – Express a také mezi Sonnkogelbahn a Hochmaisbahn.

Zell am See, KaprunPříznivci carvingového lyžování se projedou po hranách na dlouhé červené sjezdovce (číslo 10, která je souběžná s Areitbahn 1). Znalci se mohou vydovádět na sjezdovce Kettinglift (číslo 6). Dokonce i snowbordisté najdou přímo pod Schmittenhöhe Glocknerbahn dva dobře vybavené lyžařské parky. Kromě pestrých nabídek sjezdovek a nádherných výhledů, boduje Schmittenhöhe také výbornou pohostinností. Její úroveň můžete posoudit v rustikální chatě Pinzgauer Hütte. Cesta k ní vede pod stanicí Kapellenbahn. Po dobrém jídle se můžete vyvézt zpět do střediska lanovkou „Skidoo“.

 

Kaprun

Neméně půvabné městečko Kaprun leží 7 km jižně od Zell am See. Nabízí spíše pohodlný komfort a především nádherné lázně TAUERN SPA.

Kitzsteinhorn

Zell am See, KaprunLedovec na Kitzsteinhornu je zpřístupněn dvěma souběžnými kabinkovými lanovkami, startujícími ze slepého údolí nad Kaprunem. Z mezistanice Langwied pokračuje kabinka a sedačka na centrální křižovatku pod ledovcem – Alpincenter (2452 m). V jeho okolí převažují členitější modré až lehce červené tratě s pohodlnými sedačkovými lanovkami, příjemně strmý a terénně proměnlivý je sjezd do mezistanice Langwied. Ty pravé krotké ledovcové dálnice okupují nejvrchnější partie pod Gletscherplateau (2900 m) s obsluhou klasickými kotvovými vleky. Za pěkného počasí je téměř povinností vyjet visutou lanovkou na vyhlídku pod Kitzsteinhorn, odkud se přehledně vyjímá Schmittenhöhe a masiv Hochkönig a na jižní straně hřeben Vysokých Taur.

Pro „mladé divochy“ je na Kitzsteinhornu k dispozici: Gletscher Park, Easy Park, Central Park.

Maiskogel

Zell am See, KaprunMalý lyžařský areál v Kaprunu je jako stvořený pro rodiny s dětmi. Sedm lanovek a vleků propojuje 20 kilometrů širokých a povlovných sjezdovek, které sahají až do výšky 1.730 metrů. Ti kteří mají rádi dlouhé sjezdovky, ocení do údolí vedoucí sedmikilometrovou sjezdovku, která je nejdelší sjezdovkou v regionu.

Běžky – 40 kilometrů běžeckých stop – na ledovci i kolem jezera

Běžecké stopy mezi Kaprunem a Schüttdorfem jsou ideální pro začínající běžkaře. V celém regionu je rozsáhlé propojení značených běžeckých stop (celkem 200 km) s údolími „Pinzgauertaler a Saalachtaler“. Při svitu měsíce lze vyrazit na osvětlenou 12 km dlouhou běžeckou trať v Zell am See nebo Kaprunu.

 

Tip na ubytování: TAUERN SPA

Tauern Spa, RakouskoNový lázeňský areál a hotelu TAUERN SPA KAPRUN na úpatí Kitzsteinhornu je ideální pro rodinnou dovolenou v Rakousku. Myšlenka Základního tábora (Base Camp) byla základem celé koncepce resortu. Všichni si tu totiž přijdou na své.

Děti budou nadšeni v dětském světě „Kidstein“, kde je stále co objevovat a prozkoumávat. Ve vodním světě „Kidsteinu“ se nacházejí hned 3 klouzačky. A kromě toho je ve venkovním vodním parku potok, dětský bazén a bazén pro větší děti. Dospělí se uchýlí do lázní pro dospělé, kde mohou v klidu relaxovat.

 

RESORTHOTEL****

Součástí lázeňského areálu je zajímavě architektonicky řešený, čtyřhvězdičkový hotel RESORTHOTEL. Hotelovým hostůj je vyhrazen wellness areál Panorama SPA, jehož pozoruhodný, prosklený Skylinepool v horním poschodí nabízí dechberoucí výhledy na okolní svět třítisícovek. Ve vzdušných výškách lze plavat proti grandióznímu horskému panoramatu, kdy vodní hladina přechází přímo v nebe. Samozřejmě nechybí panoramatické sauny, parní lázně, nejrůznější vířivky a odpočívárny.

www.tauernspakaprun.com

 

Užitečné weby

www.zellamsee-kaprun.com

www.kitzsteinhorn.at

www.kaprun.at