WinterZillertal-625Pro nadšené vyznavače zimních sportů je Zillertal opravdu špičková destinace. Od lyžování ve všech variantách, přes sáňkování, běh na lyžích a bruslení – každý si tu najde to své. Pohled na 55 třítisícovek, které se nad zillertálským údolí tyčí, je nezapomenutelný a frustrace všedních dnů je okamžitě pryč.

Lyžařské radovánky začínají hned po sjezdu z dálnice směrem na Zillertal v nadmořské výšce 550 metrů a končí v neuvěřitelných 3.250 metrech na konci údolí na ledovci Hintertux. Nedostatek sněhu zde tudíž není téma. V celém údolí jsou čtyři velké lyžařské areály:  Hochzillertal-Hochfügen a Spieljoch-Fügen, Zillertal Arena, Mayerhofen a Ski & Gletscherwelt Zillertal 3000.

Spieljoch Fügen  

Toto malé, spíš rodinné lyžařské středisko se nachází hned na začátku údolí, jeho hlavním centrem je Fügen. Zahrnuje lyžařský areál Spieljoch (1920 m) a také o 100 metrů výše položený Onkeljoch. Tam je o něco menší, ale o víkendech hojně navštěvované lyžařské středisko s dlouhým sjezdem do údolí. Tato sjezdovka je dlouhá sedm kilometrů a je nejdelší zasněžovaná sjezdovka v údolí. Z 21 kilometrů sjezdovek převládají červené (20 km). Modrá sjezdovka je dlouhá jeden kilometr. Lyžaře přepravuje 8 lanovek a vleků a pro děti jsou připraveny dva pohyblivé koberce.

Hochfügen – Hochzillertal

Kdo hledá mondénní středisko, je na špatné adrese. Ale přesto je nutné si středisko Kaltenbach zapamatovat. Odtud totiž jede lanovka do lyžařského areálu Hochzillertal-Hochfügen, který zaslouženě patří mezi nejlepší lyžařské oblasti v rakouských Alpách. Vše je tu skvěle zorganizováno, aby se lyžaři dostali co nejrychleji nahoru, do nadmořské výšky 1800 metrů. Před nástupem na lanovku stojí uprostřed velkého parkoviště i obrovský parkhaus, kde mají držitelé lyžařské permanentky parkování zahrnuto v ceně. Od pokladen vedou pohyblivé schody přímo ke dvěma kabinkovým lanovkám, jejichž kapacita činí 6000 osob za hodinu, takže fronty jsou tu málokdy.

Lyžařský areál Hochzillertal-Hochfügen vznikl spojením dvou středisek: Hochzillertal a Hochfügen. Hochzillertal-Hochfügen si vede výtečně i v mezinárodním hodnocení, kde získal

Zillertal Arena 

Největší a jedna z nejoblíbenějších lyžařských oblast v údolí Zillertal je Zillertal Arena. Začíná ve středisku Zell am Ziller. Tvoří ji areály Zell am Ziller, Gerlos, Königsleiten a Gerlosplatte a lyžuje se do nadmořské výšky 2.500 metrů.  Zillertal Arena je léta považovaná za tajný tip freeriderů, nyní však parkshreddeři najdou uprostřed 166 kilometrů sjezdovek freestylový ráj, kterému není rovno. Hot-Zone Snowpark v Gerlosu byl vyprojektován a vybudován týmem Boarders Playground kolem „Gogo“ Gossnera a nabízí překážky pro jakoukoli náladu – ať začátečník nebo pokročilý, tady se můžete naučit nové triky a pilovat svou obratnost. Snowboardisté tu najdou nový easy-medium Slopestyl Funpark u vleku Vorkogel v Gerlosu.

Mayrhofen

Kolem střediska Mayrhofen se nacházejí dvě hory se dvěma lyžařskými areály: Penken a Ahorn. Jedna z lanovek, Ahornbahn vyjíždí přímo z centra Mayrhofenu na svahy Penkenu, které jsou velmi pestré, co do náročnosti. Nachází se zde i nejprudší sjezdovka v Rakousku „Harakiri“, která má sklon 78 procent. Jen málokomu se ji podaří elegantně sjet, většina odvážlivců spíš sklouže nebo se skutálí dolů. Druhá kabinka vyveze lyžaře na opačnou stranu městečka – na Ahorn. Tento areál je menší a útulnější.

Ski- und Gletscherwelt Zillertal 3000

Lyžařská střediska Finkenberg a Tux se nacházejí o „poschodí“ výše – v Lyžařském a ledovcovém světě 3000. Do této lyžařské oblasti patří čtyři areály: Eggalm, Rastkogel, Penken a ledovec Hintertux. Ledovcový okruh: Kdo se na něj vydá, překoná za den 15.000 výškových metrů a absolvuje 72 kilometrů nejrůznějších sjezdovek všech stupňů obtížnosti.

www.zillertal.at